مشروح اخبار

عامل اساسی شکست برجام اعتماد کردن به وعده‌های دروغین آمریکاست

عامل اساسی شکست برجام اعتماد کردن به وعده‌های دروغین آمریکاست

مهرورزی: امام جمعه ایلام گفت: عامل اساسی شکست برجام اعتماد کردن به وعده‌های دروغین آمریکاست.

آیت‌الله محمدنقی لطفی ظهر دیروز در خطبه‌های نماز جمعه ایلام اظهار داشت: فیش‌ها و حقوق‌های نجومی به اختلاس در صندوق ذخیره فرهنگیان مصادیق بارز فساد اداری و عدم نظارت دقیق بر سیستم اداری کشور است.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام گفت: بزرگترین فساد اداری در بحث آسیب‌های اجتماعی عامل اساسی در رشد بیکاری، تعطیلی بنگاه‌های تولیدی، افزایش طلاق، پایین آمدن سن اعتیاد در میان دانش آموزان راهنمایی و دبیرستانی و همچنین عدم موفقیت دولت در عرصه اقتصادی که باعث کاهش قدرت خرید مردم است، بیکاری میلیون‌ها جوان جویای کار، افزایش مهاجرت از روستاها به شهرها و رکود بسیار سنگینی بر کشور و گره زدن همه مسائل کلان و خرد اقتصادی به توافق هسته‌ای و برجام است.

وی ادامه داد: در کجای دنیا درآمد عمده دولت به فروش دلار و گران کردن آن وابسته است، بالا رفتن قیمت دلار به بیش از ۴ هزار تومان و به تبع گرانی سرسام آور کالاهای اساسی بزرگترین دلیل بر ناکارآمدی دولت در عرصه اقتصادی و شکست برنامه‌های تیم اقتصادی دولت است، بالا بودن نرخ ارز باعث نگرانی همه فعالان اقتصادی شده است.

امام جمعه ایلام اضافه کرد: عامل اساسی شکست برجام اعتماد کردن به وعده‌های دروغین رژیم آمریکاست، اگر مذاکرات هسته‌ای به گفتمان انقلاب و امام رهبری تکیه می‌کردیم قطعا در برجام شکست نمی‌خوردیم و این همه خسارت بر کشور وارد نمی‌شد.

لطفی تصریح کرد: اگر تیم مذاکره کننده به دشمن اعتماد نمی‌کرد، حالا نمی‌گفتند در این که به وزیرخارجه آمریکا اعتماد کردم اشتباه بزرگی مرتکب شده‌ام، یکی از ویژگی‌های مسؤولان انقلابی و معتقد به گفتمان انقلاب و امام عدم اعتماد به دشمن است، اذعان به اشتباه در حین مذاکره، توجیه بردار نیست بلکه خسارت جبران ناپذیر بر کشور وارد کرد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام گفت: این یک واقعیت تلخ است که در برجام هیچ دستاورد و توفیقی نداشتیم، چون دستگاه دیپلماسی در چند سال اخیر بیش از حد به مسئله توافق هسته‌ای و برجام پرداخت و نه تنها مشکلات اقتصادی در سایه برجام برطرف نشد بلکه بر مشکلات اقتصادی افزوده شد، دولتمردان می‌خواستند از طریق کلید حل سیاست خارجی مشکلات اقتصادی داخل کشور را حل کند ولی نتیجه‌ای برعکس شد چرا نه تنها اقدامات در حوزه سیاست خارجی موفقیتی نداشتیم بلکه از ظرفیت‌های داخلی غفلت شد و کشور دچار رکود حقیقی نیز شد.

وی ادامه داد: خوشبینی بیش از حد به طرف‌های غربی و خارجی و غفلت از اقتصاد مقاومتی و توانمندی‌های داخلی سبب زمین‌گیر شدن اقتصاد کشور شد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام در بخش دیگری از سخنانش گفت:  دانشگاه انقلابی عامل مهم و راهبردی و کلید حل مشکلات کشور از جمله معضلات اقتصادی و تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.

وی ادامه داد: رهبر فرزانه انقلاب در جمع نخبگان و مدال آوران دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف در رابطه با فعالیت‌های علمی فرمودند باید حفظ روحیه انقلابی گری در دانشگاه و همراه شدن تلاش‌های علمی، تعهد دینی و انقلابی، ضروری‌ترین کار و برنامه اساسی دانشجویان باشد.

امام جمعه ایلام اضافه کرد: معظم له فرمودند پیشرفت علمی به تنهایی یک ملت و کشور را سعادتمند نخواهد کرد بلکه همراه شدن حرکت علمی با آرمان‌های والای معنوی و انقلابی زمینه ساز به سامان رسیدن مسائل کشور و الگو شدن آن برای منطقه در دنیای و جهان خواهد بود.

وی همچنین به ۱۹ دیماه سالروز قیام مردم قم به رهبری روحانیت و آغاز قیام ملت بزرگ ایران علیه رژیم فاسد شاهنشاهی در ایران اشاره کرد و افزود: روز نوزدهم دی ماه یادآور حماسه بزرگ و باشکوهی است که برگ دیگری از کتاب زرین انقلاب اسلامی را رقم زد، ۱۹ دی سالروز قیام خونین مردم و حوزه علمیه قم است همان روزی که در تاریکی استبداد و ستم روزنه‌ها را به سوی روشنایی کشور و روند انقلاب را به گونه‌ای شکل داد که طومار ۲ هزار و ۵۰۰ ساله نظام شاهنشاهی در مدت زمان کوتاهی در هم پیچیده شود، این روز بزرگ و به یادماندنی را گرامی می‌داریم و بر شهیدان و ایثارگران این حماسه جاوید درود می‌فرستیم.

امام جمعه ایلام همچنین به عملیات ضربت ذوالفقار میمک در استان ایلام اشاره کرد و ادامه داد: این عملیات یکی از پیروزی‌های غرورآفرین رزمندگان اسلام در دوران دفاع مقدس است.

لطفی تصریح کرد: ۱۹ دی ماه سالگرد عملیات غرورآفرین میمک در استان ایلام است،  عملیات پیروزمندانه میمک در تاریخ جنگ تحمیلی اولین عملیاتی بود که شکست سنگینی بر ارتش بعثی وارد کرد و این عملیات باعث شد که رزمندگان برای تهاجم گسترده به ارتش عراق آمادگی کامل داشته باشند، نقش عشایر به ویژه ایل خزل و ارکواز و بولی و نیروهای ارتش، ژاندارمری و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بی‌بدیل و تاثیرگذار بود، یاد و خاطره شهیدان عملیات بزرگ میمک ضربت ذوالفقار را گرامی می‌داریم و به ارواح طیبه همه شهیدان درود می‌فرستیم.

منبع:فارس

mehrvarzi.ir

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.