مشروح اخبار

راهی که دولت رفت ؛ دیپلماسی لبخند و تمدید ۱۰ ساله تحریم آمریکا علیه ایران

راهی که دولت رفت ؛ دیپلماسی لبخند و تمدید ۱۰ ساله تحریم آمریکا علیه ایران
مهرورزی: امروز گرچه رئیس جمهور آمریکا این تحریم‌ها را امضا نکرد اما اجازه داد بدون امضای وی تمدید تحریم‌ها علیه ایران به قانون تبدیل شود و از این به بعد باید ببینیم واکنش دولت مردان دولت تدبیر و امید چه خواهد بود.

به نقل از خاورستان، امروز یک فوری خبری با عنوان بدون امضای رئیس جمهور و به صورت خودکار تمدید ۱۰ ساله تحریم آمریکا علیه ایران رسمی شد در تمامی رسانه ها و به طبع آن در شبکه های جازی منتشر شد که در ادامه به بازخوانی مواضع این تصمیم و نظرات دولتمردان کشور می پردازیم.

 

در تاریخ ۹۵/۹/۱۱ بود که خبر تمدید ۱۰ ساله قانون تحریم‌های ایران توسط قانونگذاران مجلس سنای آمریکا با ۹۹ رأی مثبت و بدون هیچ رأی مخالف منتشر شد که برای به قانون تبدیل شدن آن باید به امضای رئیس جمهور آمریکا می رسید.

 

در همان زمان خبرگزاری رویترز، از قول برخی دستیارهای قانونگذاران کنگره نوشته انتظار می‌رود اوباما مصوبه کنگره را امضا کرده و آن را به صورت قانون درآورد.

این قانون که زیربنای تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران به شمار می‌آید، اولین بار در سال ۱۹۹۶ با هدف جلوگیری از سرمایه‌گذاری کلان خارجی در بخش نفت و گاز ایران تصویب شد و از آن زمان یک بار در سال ۲۰۰۶ تمدید شده است. قانون تحریم‌های ایران پایان سال جاری میلادی، یعنی یک ماه دیگر، منقضی می‌شود.

پیش از این، مجلس نمایندگان آمریکا این طرح را با ۴۱۹ رأی موافق و تنها یک رأی مخالف تصویب کرده بود.

 

 

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه هفته گذشته گفت: «ما از اختیارات لازم برای وضع تحریم‌های اضافی علیه ایران در صورت لزوم برخوردار هستیم. در صورتی که اوباما این طرح را امضا کند، این اولین بار نیست که ایشان مصوباتی از کنگره را امضا می‌کنند که ما مطمئن نیستیم چندان ضرورتی هم داشته باشند.»

 روزنامه واشنگتن‌پست، نیز روز پنجشنبه هفته گذشته با توجه به حمایت اکثریت سناتورهای آمریکایی از تمدید ۱۰ ساله تحریم‌ها علیه ایران نوشت: در صورتی که اوباما آن را وتو کند، معلوم نیست بتواند از تبدیل شدن آن به قانون جلوگیری کند.

مطابق قوانین اساسی آمریکا بعد از وتوی یک قانون از سوی رئیس‌جمهور آمریکا در صورتی که بیش از دو سوم نمایندگان کنگره به شکستن وتو رأی بدهند، آن طرح علی‌رغم مخالفت رئیس‌جمهور به قانون تبدیل می‌شود.

 

حسین شیخ‌الاسلام مشاور وزیر امور خارجه در طی گفتگویی و در تاریخ ۹۵/۹/۱۲ با بیان اینکه تمدید تحریم‌های ۱۰ ساله توسط آمریکا براساس آنچه در مواد و بندهای توافق وین آمده، نقض برجام است، گفت: اگر اوباما این قانون را امضا کند، روند پیش‌بینی شده را آغاز می‌کنیم.

 

وی با بیان اینکه امام خمینی (ره) از سر احساس و غلو لفظ شیطان بزرگ را برای آمریکا انتخاب نکردند، گفت: امام (ره) با شناخت دقیقی که از آمریکا داشتند در همان سال‌ها آمریکا را شیطان بزرگ نامیدند.

 

شیخ الاسلام با اشاره به اینکه راه‌های پیگیری و شکایت در صورت نقض برجام در خود توافق هسته‌ای پیش‌‌بینی شده است، گفت: باید صبر کنیم تا روند تصویب این قانون در آمریکا کامل شود و اگر اوباما امضا کرد، روند پیش‌بینی شده را آغاز کنیم. 

مشاور وزیر امور خارجه در پایان خاطرنشان کرد: پیش‌بینی‌های لازم توسط جمهوری اسلامی ایران و شورای‌عالی امنیت ملی برای مقابله با این موضوع صورت گرفته است.

نامه ایران به سازمان ملل بعد از حصول برجام: ایران تمدید تحریم‌ها را نقض توافق می‌داند

جمهوری اسلامی ایران در بیانیه‌ای که اندکی بعد از تصویب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در تأیید برجام صادر کرده اعلام کرده که هر گونه «بازگرداندن یا تحمیل مجدد» تحریم‌ها، از جمله از طریق تمدید را نقض این توافق هسته‌ای می‌داند.

در بند ۶ این بیانیه که روز ۲۹ تیرماه سال ۱۳۹۴ تقدیم سازمان ملل متحد شده چنین آمده است: «در برجام به وضوح تصریح شده است که اتحادیه اروپایی و آمریکا هر دو از بازگرداندن یا تحمیل مجدد تحریم‌ها و اقدامات محدودیت ساز که منطبق با برجام رفع شده‌اند، خودداری خواهند ورزید. تفاهم بر آن است که بازگرداندن یا تحمیل مجدد تحریم ها و اقدامات محدودیت ساز از جمله از طریق تمدید، به مثابه عدم پایبندی اساسی خواهند بود که ایران را از تعهداتش به طور جزئی یا کلی معاف خواهد ساخت.»

امام خامنه‌ای: تمدید تحریم ده‌ساله، نقض برجام است/ قطعا واکنش نشان خواهیم داد

رهبر معظم انقلاب، سوم آذرماه در دیدار با بسیجیان در واکنش به تمدید تحریم‌ها توسط مجلس کنگره، عنوان کرده بودند:  اگر این تمدید، اجرایی و عملیاتی شود، قطعاً نقض برجام است و بدانند جمهوری اسلامی ایران حتماً در مقابل آن واکنش نشان خواهد داد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به اظهارات مسئولان کشور و دست اندرکاران برجام که هدف از توافق هسته ای را برداشته شدن فشارها و تحریم ها بیان کردند، افزودند: دولت آمریکا علاوه بر آن قول‌ها و تعهداتی که در قضیه برجام انجام نداده، و یا ناقص عمل کرده است و مسئولان دست اندرکار برجام هم صراحتاً به این موضوع اشاره کرده‌اند، اکنون برجام را وسیله‌ای برای فشار مجدد بر ایران قرار داده است.

 

شمخانی: تمدید تحریم‌‌ها لگد‌زدن به برجام است/ اعمال بسته اقدامات فنی پیش‌بینی‌ شده در صورت نقض توافق از طرف مقابل

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز بیست‌وپنجم آبان ماه، در این رابطه بیان داشت: گرچه کشور ما از ابتدا با تحریم‌های ظالمانه آمریکا روبرو بوده و نتیجه آن نیز پیشرفت‌های فراوان در عرصه های علمی، صنعتی و نظامی بوده است، اما تمدید تحریم ها در شرایط پسابرجام به نوعی لگد زدن به توافق برجام است.

وی متذکر شد:  تمام ناظران بین المللی و کشورها بر صحت اجرای تعهدات ایران در برجام اذعان دارند و در صورت نقض برجام از سوی طرف مقابل، بسته اقدامات فنی پیش بینی شده به عنوان پاسخ به سرعت اعمال خواهد شد.

ظریف: قانون تحریم‌های ایران سال ۲۰۱۶ تمام می‌شود!/ تمدید این قانون مغایر برجام است

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز که روز یکشنبه مصادف با ۲۳ خرداد ماه ۱۳۹۵، جهت ارائه گزارشی از سرمایه گذاری‌های خارجی در فضای پسابرجام در صحن علنی مجلس حضور یافته بود، در پاسخ به سؤال یکی از نمایندگان درباره زمان لغو قانون کلی تحریم‌های ایران معروف به «داماتو»، تصریح کرد: قانون داماتو دیگر وجود ندارد بلکه قانونی به‌اسم ISA (قانون تحریم‌های ایران) وجود دارد که در پایان سال ۲۰۱۶ مدت آن تمام می‌شود.

وی توضیح داد: ظاهراً گروهی به‌دنبال تمدید این قانون هستند که ما نیز تذکر داده‌ایم که تمدید این قانون مغایر برجام است، آنها نیز در جلسه استماع کنگره تأکید کرده‌اند که نحوه مواجهه با این قانون باید طوری باشد که برجام را نقض نکند.

بعیدی نژاد: اگر بدعهدی به نقض تبدیل شود، واکنش نشان می‌دهیم

حمید بعیدی نژاد، عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای نیز پیش‌تر هشدار داده بود: اگر به نقطه‌‌ای برسیم که بد عهدی به نقض تبدیل شود ، با عکس العمل های شدیدی از کشور ما روبه رو خواهند شد.

تخت روانچی: هر نوع تمدید تحریم ها از سوی آمریکا نقض برجام و مردود است 

مجید تخت روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه نیز چهارم آذرماه سال جاری در مصاحبه با شبکه خبری العالم گفت: هر نوع تمدید تحریم ها از سوی آمریکا نقض برجام و مردود است، مسلماً اگر آمریکایی ها بخواهند به سمت نقض برجام حرکت کنند، جمهوری اسلامی ایران دست روی دست نخواهد گذاشت، زیرا برجام، سندی مورد توافق همگان است.

صالحی: ایران برای پاسخ به تمدید تحریم‌های آمریکا آماده است

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی هم در تاریخ ۹۵/۹/۹ تاکید داشت:  ایران آماده شده تا در صورت نهایی شدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران، واکنش نشان دهد.

امروز نیز کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای در این زمینه اعلام کرد که «دولت کنونی آمریکا به وضوح اعلام می‌دارد که تمدید قانون تحریم‌های ایران، هرچند غیرضروری بود، کاملاً با تعهدات ما به برجام سازگار است.»

این بیانیه اینگونه می‌گوید: «مطابق با این موضع طولانی‌مدت، تمدید سند تحریم‌های ایران بدون امضای رئیس‌جمهور به قانون تبدیل شد. تمدید قانون تحریم‌های ایران، که در زمان مذاکرات برجام پابرجا بود و همچنان امروز نیز باقی مانده است، به هیچ‌ وجه بر توانمندی ما برای پایبندی به تعهداتمان به برجام تأثیری ندارد».

کاخ سفید در بیانیه خود ادامه داد: «دولت آمریکا از تمامی اختیارات لازم برای چشم پوشی از تحریم‌های مربوطه استفاده کرده است و همچنان از اختیارات خود برای اجرای تحریم‌هایی که خارج از محدوده برجام است، استفاده می‌کند و در شرایطی که ایران حاضر به اجرای تعهداتش مطابق با برجام نشود، در صورت لازم، تحریم‌هایی را مجدداً وضع خواهد کرد».

کاخ سفید تصریح کرد: «اطمینان حاصل کردن از ادامه اجرای برجام، هدف مهم راهبردی آمریکا و همپیمانان و شرکای ما در سراسر جهان است. برجام کشور ما و تمام جهان را از طریق تأیید این مسئله که ایران نمی‌تواند یک سلاح هسته‌ای تولید کند، امن تر خواهد کرد».

بیانیه کاخ سفید در پایان اینگونه نوشت: «تا زمانیکه ایران به تعهداتش مطابق برجام پایبند باشد، ما نیز صبورانه به حفظ تعهدات خود به برجام پایبند هستیم».

با این همه اوصاف امروز گرچه رئیس جمهور آمریکا این تحریم‌ها را امضا نکرد اما اجازه داد بدون امضای وی تمدید تحریم‌ها علیه ایران به قانون تبدیل شود و از این به بعد باید ببینیم واکنش دولت مردان دولت تدبیر و امید چه خواهد بود و تدبیری دیگری که در توافق نامه برجام می کنند به کجا خواهد رسید؟ پس همچنان منتظر لبخند دولتمردان هستیم…

 mehrvarzi.ir

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.