مشروح اخبار

نواربافی کتول ثبت در فهرست آثار ملی کشور

نواربافی کتول ثبت در فهرست آثار ملی کشور

مهرورزی: نواربافی کتول شهرستان علی آباد کتول در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.
مهندس ابراهیم کریمی مدیرکل صنایع دستی و گردشگری گلستان، گفت: یکی از هنرهای سنتی قوم کتول نواربافی کتول است که از جمله رشته های اصیل و بومی استان است.
کریمی اظهار  کرد: این رشته در گذشته با استفاده از الیاف ابریشم و نخ زری یا سیم طلا و نقره و به کارگیری قدرت خلاقیت و با استفاده از ابزاری ساده بر روی دار بافت، با بهره گیری از نقوشی چون دو گلی، اریب،ولولک ، کل قندی، ماه تولید میشده است.
وی در خصوص قدمت این رشته گفت: زنان منطقه علی آباد کتول استان گلستان از دیرباز لباس های مزین به نوارهای دست باف، سکه و یراق می پوشند همچنین نواربافی در گذشته به منظور رفع نیاز به دست زنان خانواده تولید می شده است.
کریمی در ادامه افزود: هم اکنون این رشته در شهرهای علی آباد کتول، مزرعه کتول، روستاهای اطراف در قالب البسه سنتی و وسایل کاربردی و تزئینی همچون قاب قیچی، قاب شانه ، قاب آینه ، کیسه توتون ، کیسه پول و …با استفاده از پارچه های دستباف پنبه ای و ابریشمی که رنگ غالب آن قرمز است ارائه می گردد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان در پایان گفت: این اثر به عنوان میراث فرهنگی ناملموس استان به شماره ۱۱۶۲ در آخرین جلسه شورای ثبت میراث فرهنگی کشور در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

منبع:  ایسنا

mehrvarzi.ir

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.